Межпредметная связь: қазақ әдебиеті, тарих 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Межпредметная связь: қазақ әдебиеті, тарих

Поиск

Топ

С-22

Күні

17.10.2019

Сабақтың тақырыбы:

Тема урока: Құрмалас сөйлем. Сарыарқа.

Сабақтың мақсаты:

Цели урока:

1. Шолу

Образовательная: Құрмалас сөйлемнің жасалу жолын меңгеру, жай сөйлемнен ажырата білу.

2. Дамыту

Развивающая: Білім алушылардың білім-білігін, логикалық ойы мен сөйлеу шеберлігін, шығармашылық ізденіс қабілетін арттыру.

3. Тәрбиелік

Воспитательная: Білім алушыларды ізденімпаздыққа, өз туған жерін сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың типі:

Тип урока: Жаңа материалды меңгерту сабағы

Сабақ түрі:

Вид урока: аралас сабақ

Оқыту әдісі:

Метод обучение: түсіндіру, сұрақ- жауап, жаттығу, іздену, жүйелеу.

Пәнаралық байланыс:

Межпредметная связь: қазақ әдебиеті, тарих

Көрнекі құралдар:

Оборудование урока: үлестірмелі парақшалар, вен диаграмасы, ойын- жаттығу, диалог құру

Студенттер білуі керек:

Студенты должны знать: Құрмалас сөйлемнің  түрлері туралы және   ажырата білуді және олардың жасалу жолдары, оның сөйлемдегі қызметі туралы білу керек

Студенттер істей білуі керек:

Студенты должны уметь: Құрмалассөйлемдерге сөйлем құрастыруды және мысал келтіре білуді.

 

Сабақ жоспары

Сабақ кезеңдері

Оқу материалының мазмұны

Оқытудың әдістемелік тәсілдері мен әдістері

Оқу құралдары

Уақытты мөлшерлемелеу

Ұйымдастыру кезеңі

Білім алушыларды түгендеу, сабаққа әзірлігін тексеру.

дәптер

5 мин

Үй жұмысын тексеру

Берілген тақырып бойынша тексеру

 

Сұрақ-жауап

10 мин

 

Жаңа білімді меңгерту

Баяндау, ой қозғау

Үлестірмелі материалдар

15 мин

 

 

Құрмалас сөйлемнің мүшелерін таныстыру, оның ерекшеліктерін түсіндіру

Мәтінмен жұмыс

әдістемелік нұсқау

15 мин

 

Үзіліс – 5 минут

 

 

Мәтінмен жұмыс жасау

Ауызша оқып, жазбаша аудару

дәптер

20 мин

 

 

Жаңа тақырыпты бекіту

Диалог құру

сұрақ қою

10 мин

 

 

Түсіндірме жасап, баға қою

талдау

 

журнал

10 мин

 

Үй тапсырмасы

Өткенді қайталау

 

оқулық

 3 мин

Рефлексия

жазбаша

Үлестірмелі материал

2 мин

Мақсаты: Білім алушыларға  жылдамдылық таныту арқылы Сарыарқа туралы алған түсініктерін одан әрі дамыту. 

Білім алушыларға алдын-ала дайындалған Сарыарқа туралы мәтіндер беріледі, соны оқып 2 мин ішінде дайындалып, әр оқушыға сол мәтін бойынша сұрақтар қойылады.

Сарыарқа- географиялық атауымен қазақ халқы батыстағы Ұлытаудан,шығыстағы Тарбағатайға,оңтүстікке Балқашқа дейінгі аралықты атаған. Оны кейде Арқа деп те атайды. Егер Қазақстанның картасына көз жіберсек, географиядан хабары жоқ,көшіп-қонып жүрген қарапайым халықтың, еуропалық бірнеше мемлекет сыйып кетерліктей алқаптың жер бедерінің жалпы ерекшелігін қалайша дөп басып, бір-ақ сөзге сыйғызып бергеніне таң қаласың. Қазақ арқа деген сөзді жылқының жон арқасына балап айтқан ғой. Шынында да картаға басында Ұлытаудан бастап,Қызыларай,Шыңғыстау арқылы,шығыста Тарбағатай,Сауырға дейінгі сызық жүргізсек,оның суайрық жонға сәйкес келетінін көреміз. Осы сызықтан солтүстікке қарай жатқан алқаптың өзендері

        Солтүстік Мұзды мұхит алабына қарай ақса, оңтүстікке қарай жатқан өзендер Еуразия ішкі тұйық алабына қарай ағады. Сонымен қатар, арқаның жерінің жан-жағы көтеріңкі қырат, сонымен бірге аласа болғанымен таулы келеді. Ол солтүстігінде Батыс Сібір жазығынан, оңтүстігінде Тұран ойпаты, Балқаш-Алакөл ойпаңы мен батысындағы Торғай даласымен шоқтығы көтеріңкі биік орналасқан. Олай болса, бұл алқаптың Арқа аталуы өте орынды.

Сұрақ қою:

1-топқа:

Сарыарқа батыстан шығысқа қарай қанша км-ге созылып жатыр?

(1200км)

2.Шығыс бөлігінің ені қанша?(400км)

3.Батыс бөлігінің ені қанша?(900км)

4.Сарыарқа өлкесінің жер бедері қандай?(мүжілген, тегістелген,қыраттардан,ұсақ шоқылы аласа таулардан тұрады)

5.Сарыарқаның шектесетін жерлері?(Батыста Торғай үстіртімен,шығыста Сауыр-Тарбағатай тау жүйесімен,солтүстігінде Солтүстік Қазақ жазығымен, оңтүстік-батысында Тұран ойпатымен шектеседі.)

6.Қандай таулары бар?(Қызыларай,Қарқаралы,Кент,Баянауыл,Шыңғыстау)

7.Қандай ірі ойыс бар?(Теңіз-Қорғалжың қазаншұңқыры)

 

    Сабақ № _9_



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2024-06-17; просмотров: 71; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 216.73.217.128 (0.01 с.)