Работа на індывідуальных картках 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Работа на індывідуальных картках

Поиск

9. Рэфлексія.

Закончы фразы:

· Я магу пахваліцьсябеза…

· Я не вельмізадаволенысабой, тамушто…

· Я хачу сказаць “дзякую” сваймусябруза…

10. Дамашняе заданне:практ.195

Урок 24.

Тэма: Абагульненне і паўтарэнне па раздзеле “Сказ”

Мэты: Сістэматызаваць веды пра сказ, фарміраваць правапісныя ўменні і навыкі.

Абсталяванне:падручнікі, індывідуальныя карткі.

                                                                    Ход урока

1. Арганізацыйны момант.Стварэнне пісхалагічнага настрою на работу. “Ланцужок пажаданняў”.

2. Праверка дамашняга задання.

Заданне для ўсяго класа:

У канцы сказаў паставіць патрэбныя знакі прыпынку. Даць характарыстыку сказаў паводле мэты выказвання і інтанацыі вымаўлення.

На лузе вырасла высокая трава Давайце пойдзем у грыбы Што без вады плавае

Работа на індывідуальных картках

Спісаць сказы. Падкрэсліць дзейнік і выказнік. Выпісаць словы, звязаныя паміж сабой па сэнсе. Паставіць пытанні.

1 вучаньМоцны дождж сціх.

З поўначы дзьмуць халодныя вятры.

2 вучань Ціха  падае снег.

Пад елачкай схаваўся зайчык.

3. Чыстапісанне.

йвй йдй йлй йвй йхй

хай няхай давай давайце

· Які сказам па мэце выказвання падыходзяць дадзеныя словы?

Складанне сказ са слоў, якія раскідаліся.

Давайце, добрыя, заўсёды, справы, рабіць!(Давайце заўсёды рабіць добрыя справы!)

4. Слоўнікавая работа.

Настаўнік можа ўвесці слоўнікавае слова вусень дыферэнцыравана.

1. Прачытаць верш..

Не бу..іце салавейку, не бу..іце!

Ну, а за..тра на світанку на рацэ
ён даваць бу..е с..брам сваім канцэрт.

І збяруцца там і пчолкі, і жучкі,
і камарыкі, стракозкі,
вус..ні і матылькі.

Паводле А.Байдака

Вучні паўтараюць правапіс ў, дз, е,ё – я.

Затым выконваюць заданні:

· уставіць прапушчаныя літары;

·  выпісаць словы з устаўленымі літарамі.

2. Вучні рашаюць галаваломку.

               ВУ

 

 


СІК       ЛЕЙ ДА ГАЛЬ СЕНЬ    ХА

Затым выконваюць заданні:злучыць склады, запісаць атрыманыя словы, паставіць націск.

3. Вучні адгадваюць загадкі, запісваюць адгадкі.

· Што без вады плавае? (Воблака.)

· Без станка, без рук, а кросны тчэ. (Павук.)

· У агародзе ўвесь дзянёк лётаў белы матылёк. А цяпер сядзіць у капусце зялёны шкоднік … (вусень.)

Вусна скласці з адным са слоўнікавых слоў сказ.

Практ.198.Гульнявы момантАднавіць сказы, якія вусень сапсаваў у паштоўцы да бабулі.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2024-06-27; просмотров: 54; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 216.73.217.21 (0.006 с.)