Работа па індывідуальных картках 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Работа па індывідуальных картках

Поиск

6. Слоўнікавая работа.

Вучні адгадваюць загадкі.

1. Хоць у кап(я,е)..люшы, але галавы не мае. Г_____б

2. Малы малышак упаў з вышак, не пабіўся, як кап(я,е)..люша забыўся. Ж_____д.

Капялюш- галаўны мужчынскі ўбор з палямі, а таксама жаночы розных фасонаў.

Запіс у сшытках.

Капялюш(бел.) – шляпа (рус.)

капялюш – маленькі кап..люшык, у кап..люшы

капялюш –картуз

Практ.129 – вусна.

7. Замацаванне ведаў.

Самастойная работа

Практ.127.

Хвілінка творчасці

Работа ў парах Прыдумаць працяг тэксту папярэдняга практыкавання.

Цікава ведаць. Завочнае падарожжа па старажытным горадзе Полацку.

Выкананне тэставага задання “Правер сябе”.

1. Тэма – гэта тое, пра што гаворыцца ў тэксце.

2. Тэма – гэта тое, пра што гаворыцца ў першым сказе.

3. Тэма – гэта слова, якое часцей за ўсё паўтараецца ў тэксце.

Творчая работаВызначыць тэмутэкстаз практ.128. Пісьмова адказаць на пытанні.

8. Падвядзенне вынікаў.

Гульня “Незакончаны сказ”

Сказ выражае .. (закончаную думку).

Сказы складаюцца .. (са слоў).

Словы ў сказе звязаны ..(па сэнсе).

У канцы сказа можа стаяць .. (кропка, пытальнік, клічнік).

9. Рэфлексія.

Я ўспомніў.. .

Я даведаўся .. .

Я навучыўся .. .

10. Дамашняе заданне:практ.130.

Урок 17.

Тэма:“Апавядальныя сказы”

Мэты: фарміраваць прадстаўленне пра апавядальныя сказы; вучыць выкарыстоўваць адпаведны знак прыпынку пры афармленні іх на пісьме; выпрацоўваць уменні будаваць сказы ў адпаведнасці з мэтай выказвання; узбагачаць вуснае маўленне вучняў.

Абсталяванне:раздатачны і дыдактычны матэрыял, партрэт Ф.Скарыны.

                                                                    Ход урока

1. Арганізацыйны момант.

Псіхалагічны настрой на работу

2. Праверка дамашняга задання.

Работа па варыянтах

Вызначыць, дзе напісаны сказ, а дзе набор слоў. Запісаць сказы.

1 варыянт Сябры, пазнаюцца, у, бяда.

Сябры пазнаюцца ў бядзе.

2 варыянт Без, вучэнне, няма, уменне.

Без вучэння няма ўмення.

Вывад: сказ – закончаная думка. У сказе нешта паведамляецца.

1 вучань

З дадзеных слоў скласці сказы, запісаць.

На, ракі, стаіць, горад, Свіслач, Мінск, беразе.

Парк, раскінуўся, у, горада, цэнтры, цяністы.

2 вучань

Чуваць, там, вясёлы, дзень, кожны, смех.

Дзеці, на, гушкаюцца, арэлях.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2024-06-27; просмотров: 58; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 216.73.217.21 (0.01 с.)