Заглавная страница Избранные статьи Случайная статья Познавательные статьи Новые добавления Обратная связь FAQ Написать работу КАТЕГОРИИ: ТОП 10 на сайте Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрацииТехника нижней прямой подачи мяча. Франко-прусская война (причины и последствия) Организация работы процедурного кабинета Смысловое и механическое запоминание, их место и роль в усвоении знаний Коммуникативные барьеры и пути их преодоления Обработка изделий медицинского назначения многократного применения Образцы текста публицистического стиля Четыре типа изменения баланса Задачи с ответами для Всероссийской олимпиады по праву
Мы поможем в написании ваших работ! ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?
Влияние общества на человека
Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрации Практические работы по географии для 6 класса Организация работы процедурного кабинета Изменения в неживой природе осенью Уборка процедурного кабинета Сольфеджио. Все правила по сольфеджио Балочные системы. Определение реакций опор и моментов защемления |
Тимошка және Қараңғылық! (қысқартылған)Содержание книги
Поиск на нашем сайте Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Сабақ. Жаратылыстану Тақырыбы: Қараңғы қай кезде қажет? Күні: 28.04.2017 жыл Мұғалім : Толемисова А.К. Сыныбы: Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың оқу мақсаттары: 1.5.2.1 жарық пен қараңғылықты салыстыру;
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:жарық пен қараңғылықты ажыратады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады:қараңғылықты қажет етеін кезді анықтай алады Кейбір оқушылар орындай алады: қараңғылықты тудыру әрекеттерін айта алады. Бағалау критерийлері: 1. Қараңғының не екенін біледі 2. Қараңғының не үшін қажет екенін біледі. Ойлау деңгейлерінің дағдылары: Білу, түсіну, қолдану. Тілдік мақсат Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жарық, қараңғы - Талқылауға арналған сұрақтар: Алдыңғы оқу: Уақыттың маңыздылығы Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар Басы Сабаққа дайындық . Жасанды табиғи жарық көздері туралы қайталау.
Табыс баспалдағы Ортасы Кіріспе тапсырма. Айналаның сұлулығын, Көзіңменен көресің. Бүкіл көрген- білгеніңді, Сөзіңменен өресің. Зерделі адам зер салып, Көзбен дүние таниды. Тура алдыңа қарап көзіңді жұмып, үшке дейін сана. Көзіңді ашып, алысқа қарап, беске дейін сана.
Жаттығуды үш рет қайталау керек.
“Қай кезде айналадағы заттар көрінбеді? Неге?” 1. Сынып оқушылар екі топқа бөлініп суретті ашық және жұмулы көзбен салады. Соған байланысты өз ойларын білдіреді. Сабақтың тақырыбы: Қараңғы қай кезде қажет? Мақсаты: 1. “Қараңғыда тағы не істеу қиын? 2. Қараңғылық қай уақытта қажет? Қандай жерлерде әрдайым қараңғы?” Ой қозғау. «Қараңғыда тағы не істеу қиын?» «Қараңғылық қай уақытта қажет?» «Қандай жерлерде әрдайым қараңғы?” Қараңғылықты өлшеу мүмкін емес, себебі ол өмір сүрмейді. Қараңғылық — физикалық құбылыс ре тінде жарық көздерін зерттеу үшін қажет. Зерттейік.Оқушыларға әртүрлі заттарды таратыңыз: көрпе, жұп-жұқа мата. Сыныпты топқа бөліңіз. Әр топ сыныпта өз қараңғы бұрышын жасайды. Оқушылар көрпенің қараңғы бұрыш жасауға ыңғайлы екенін түсінуі керек. Оқушылар өз бұрыштарына ойыншықтарын орналастыруы тиіс.
Әр топ өз бұрыштарына ойыншықтарын ор наластырып болған соң, оларға мынадай сұрақтар қойыңыз: “Қараңғы болу үшін не істедіңдер? Қа раңғыда өздеріңді ынғайлы сезесіңдер ме? Неге? Ойыншықтарды көріп тұрсыңдар ма? Қараңғыда ойыншықтар неге ұқсайды? Егер қалташаммен жа рықтандырсақ, не болады?”
Ертеде Тимофей есімді бала өмір сүрді. Ата-анасы және достары оны Тимошка деп атайтын. Тимошка жақсы бала болатын және ештеңеден қорықпайтын. Ол тек қана қараңғылықтан қорқатын.
Жаздың бір кешінде ол балалармен көршілес алаңда ойнап жүрген болатын. Кеш батып, айнала қараңғыланып келе жатқанын аңғармай қалады. Ол қараңғылықты байқап үйіне қарай жүгіреді. Көпір астынан жүгіріп бара жатқанда ол біреудің жылап отырғанын естіп қалaды. Тимошка көпір үстінде кішкентай қыздың жылап отырғанын көрeді.
Ол “Байғұс! Түсе алмай отырған шығар” — деп ойлады.
— Сен неге жылап отырсың? Қорқып отырсың ба? Қолыңды бері соз, түсуге көмектесейін!
— Мен түсуге қорқып отырған жоқпын. Мен басқа себептен жылап отырмын. Менімен ешкім дос болғысы келмейді. Менен барлығы қорқады.
— Неге? — деп, бала таңғалады. — Білмеймін. Мен достарымның болғанын қалаймын!
— Мен сенің досың боламын! Есімің кім? — Қараңғылық. — Түнде болатын Қараңғылық па? — деп, бала селт ете қалады.
— Міне, сен де қорқасың. Мен ешқандай жаманшы лық жасамаймын. Менің анам Қараңғы түн және әкем Ақшам Патшасы үйреткендей тек Күннің батуында келемін.
— Сен шынымен ешқандай жаманшылық істемейсің бе? — деп Тимошка дір-дір етеді.
— Рас! — Мен әлі де сенен қорқамын. Не істеймін?! — Тимошка одан қорқып тұрса да, Қараңғылықты аяп кетеді. Қараңғылық Тимошкаға қалай көмектесерін біл мей отырды. Оларға қарап тұрған Ай: — Сендер достасыңдар. Қараңғылықтың досы болады, ал сен Тимошка одан қорықпайтын бо ласың, — деді.
— Кел, достасайық! — деді бала. — Кел! — деп, Қараңғылық оған қолын созды. Тимош ка жымиып, оған қолын берді.
— Менің үйге қайтатын уақытым болды. Анам уайым дап отыр.
— Мен сені шығарып саламын! Олар көше бойымен жүрді.
Сол кезден бері Тимошка Қараңғылықтан қорық пайтын болды. Қараңғылық жерге түскенде досына барып тұрады.
— Сәлем, досым, — дейді Қараңғылық. — Сәлем, Қараңғылық, — деп, Тимошка жауап береді.
— Сен тыныш ұйықта, мен жаман түстерді қуып отырамын. Бала тыныштықта демалып ұйықтайды. Қараңғылық досының жанында тұрып, ұйқысын күзетеді. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы:
Дескриптор: - жарық пен қараңғылықтың өсімдіктің өсуіне тигізетін әсерін сипаттайды. - жарықтың қажеттілігін түсіндіреді.
Ойыншықтар, заттар.
Дәптермен жұмыс
Соңы Бүгін сабақта не үйрендім? сұрағына жауапты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді Қай жерге жарық керек? Оқушылар жасанды жарық көздерінің қандай түрін мектепте және үйде қолданатынын белгілейді. 3. Табыс баспалдағы бойынша қай сатыда тұрғанын анықтау үшін сабақ мақсатына қайта оралып, оқушылардың не үйренгендері туралы кері байланысын тыңдау.
Саралау – сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс Бағалау – оқушылардың сабақ барысында үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Тапсырмалар сәйкес болды ма? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Сабақ. Жаратылыстану Тақырыбы: Жасанды дыбыс көздері дегеніміз не? Күні: 11.05.2017 жыл Мұғалім : Толемисова А.К. Сыныбы: Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың оқу мақсаттары: 1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:дыбыс түрлерін біледі Оқушылардың көпшілігі орындай алады: жасанды және табиғи дыбыстарды ажыратады Кейбір оқушылар орындай алады: дыбысты есту бойынша табиғи немесе жасанды түрлерін ажыратады. Бағалау критерийлері: 1. Дыбыстың түрлерін біледі 2. Жасанды және табиғи дыбыстарды ажыратады. Ойлау деңгейлерінің дағдылары: Білу, түсіну, қолдану. Тілдік мақсат Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дыбыс, жасанды, табиғи дыбыс. - Талқылауға арналған сұрақтар: Алдыңғы оқу: Уақыттың маңыздылығы Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар Басы Сабаққа дайындық . Жасанды табиғи жарық көздері туралы қайталау.
Табыс баспалдағы Ортасы Кіріспе тапсырма. Айналаның сұлулығын, Көзіңменен көресің. Бүкіл көрген- білгеніңді, Сөзіңменен өресің. Зерделі адам зер салып, Көзбен дүние таниды. Тура алдыңа қарап көзіңді жұмып, үшке дейін сана. Көзіңді ашып, алысқа қарап, беске дейін сана.
Жаттығуды үш рет қайталау керек.
“Қай кезде айналадағы заттар көрінбеді? Неге?” 1. Сынып оқушылар екі топқа бөлініп суретті ашық және жұмулы көзбен салады. Соған байланысты өз ойларын білдіреді. Сабақтың тақырыбы: Қараңғы қай кезде қажет? Мақсаты: 1. “Қараңғыда тағы не істеу қиын? 4. Қараңғылық қай уақытта қажет? Қандай жерлерде әрдайым қараңғы?” Ой қозғау. «Қараңғыда тағы не істеу қиын?» «Қараңғылық қай уақытта қажет?» «Қандай жерлерде әрдайым қараңғы?” Қараңғылықты өлшеу мүмкін емес, себебі ол өмір сүрмейді. Қараңғылық — физикалық құбылыс ре тінде жарық көздерін зерттеу үшін қажет. Заттан шыққан дыбыс толқынға ұқсас, тас суға түскенде барлық бағыттарға бірдей толқын жайылып таралады. Дыбыс көзі — секундына 16 -дан 20 000 ретке дейін жиілігі бар тербелетін және дірілдейтін, теңселетін физикалық денелер.
Шайбалы хоккей— мұз бетінде, сырғытпатаяқ және шайба (кішкентай резеңке дискісiмен) арқылы ойналатын командалық спорттық ойын. Бұл — хоккейдің ең белгілі түрі. Хоккейдің отаны — Канада.
Көгалдағы хоккей— арнайы синтетикалықжабыны бар алаңда, сырғытпа таяқ және қатты доп арқылы ойналатын командалық спорттық ойын. Голландия, Германия, Испания, Англия, Ирландия, Аргентина, Австралия, Жаңа Зеландияда кең та ралған Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы: Допты хоккей(орыс хоккейі) — мұз бетінде,сырғытпа таяқпен, қатты және кішкентай доппен ой найтын командалық спорттық ойын.
Оқушылар табиғи дыбыс көздерін жасанды дыбыс көздерінен ажыратуы керек.
Стадионда. Барлық оқушыға өз бетімен тапсыр маны орындауды тапсырыңыз. Mұнда табиғи дыбыс көздерін — көк түспен, ал жасанды дыбыс көздерін жасыл түспен белгілеу қажет. Берілген тапсырманы оқушылардың бірін-бірі бағалауы арқылы тексеруіне болады. Жұмыстың ұқыптылығына, жылдамдығына, оқу шылардың өз таңдауын қалай түсіндіргеніне назар аударыңыз.
Жауабы Жасанды дыбыс көздері: ысқырық, телефон, құ лаққап.
Табиғи дыбыс көздері: жылап тұрған қыз, айқайла-ған жанкүйерлер, күліп тұрған жанкүйер. Дескриптор: - жарық пен қараңғылықтың өсімдіктің өсуіне тигізетін әсерін сипаттайды. - жарықтың қажеттілігін түсіндіреді.
Ойыншықтар, заттар.
Дәптермен жұмыс
Соңы Бүгін сабақта не үйрендім? сұрағына жауапты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді Қай жерге жарық керек? Оқушылар жасанды жарық көздерінің қандай түрін мектепте және үйде қолданатынын белгілейді. 5. Табыс баспалдағы бойынша қай сатыда тұрғанын анықтау үшін сабақ мақсатына қайта оралып, оқушылардың не үйренгендері туралы кері байланысын тыңдау.
Саралау – сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс Бағалау – оқушылардың сабақ барысында үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Тапсырмалар сәйкес болды ма? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Сабақ. Жаратылыстану Тақырыбы: Дыбыс қалай тарайды? Күні: 19.05.2017 жыл Мұғалім : Толемисова А.К. Сыныбы: Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың оқу мақсаттары: 1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:қоршаған әлем құбылыстарын біледі Оқушылардың көпшілігі орындай алады: қоршаған әлемді бақылай алады Кейбір оқушылар орындай алады: құбылыстардың пайда болуын түсінеді Бағалау критерийлері: 1. Қоршаған әлем құбылыстарын біледі 2. Қоршаған әлемі бақылай алады 3. Құбылыстардың пайда болуын түсінеді Ойлау деңгейлерінің дағдылары: Білу, түсіну, қолдану. Тілдік мақсат Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дыбыс, жасанды, табиғи дыбыс. - Талқылауға арналған сұрақтар: - Дыбыс көздеріне нелер жатады?дыбыс көздерін көруге бола ма? - Жасанды дыбыс көздері деген не? - Табиғи дыбыс көздері ше? Алдыңғы оқу: Жасанды, табиғи дыбыс түрлері Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар Басы Сабаққа дайындық . Жасанды табиғи жарық көздері туралы қайталау.
Табыс баспалдағы Ортасы Кіріспе тапсырма. Айналаның сұлулығын, Көзіңменен көресің. Бүкіл көрген- білгеніңді, Сөзіңменен өресің. Зерделі адам зер салып, Көзбен дүние таниды. Тура алдыңа қарап көзіңді жұмып, үшке дейін сана. Көзіңді ашып, алысқа қарап, беске дейін сана.
Жаттығуды үш рет қайталау керек.
“Қай кезде айналадағы заттар көрінбеді? Неге?” 1. Сынып оқушылар екі топқа бөлініп суретті ашық және жұмулы көзбен салады. Соған байланысты өз ойларын білдіреді. Сабақтың тақырыбы: Дыбыс қалай тарайды? 1. Мақсаты: 1. Қоршаған әлем құбылыстарын біледі 2. Қоршаған әлемі бақылай алады 3. Құбылыстардың пайда болуын түсінеді Ой қозғау. Заттан шыққан дыбыс толқынға ұқсас, тас суға түскенде барлық бағыттарға бірдей толқын жайылып таралады. Дыбыс көзі — секундына 16 -дан 20 000 ретке дейін жиілігі бар тербелетін және дірілдейтін, теңселетін физикалық денелер. Шайбалы хоккей— мұз бетінде, сырғытпатаяқ және шайба (кішкентай резеңке дискісiмен) арқылы ойналатын командалық спорттық ойын. Бұл — хоккейдің ең белгілі түрі. Хоккейдің отаны — Канада.
Көгалдағы хоккей— арнайы синтетикалықжабыны бар алаңда, сырғытпа таяқ және қатты доп арқылы ойналатын командалық спорттық ойын. Голландия, Германия, Испания, Англия, Ирландия, Аргентина, Австралия, Жаңа Зеландияда кең та ралған Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы: Допты хоккей(орыс хоккейі) — мұз бетінде,сырғытпа таяқпен, қатты және кішкентай доппен ой найтын командалық спорттық ойын.
Оқушылар табиғи дыбыс көздерін жасанды дыбыс көздерінен ажыратуы керек.
Стадионда. Барлық оқушыға өз бетімен тапсыр маны орындауды тапсырыңыз. Mұнда табиғи дыбыс көздерін — көк түспен, ал жасанды дыбыс көздерін жасыл түспен белгілеу қажет. Берілген тапсырманы оқушылардың бірін-бірі бағалауы арқылы тексеруіне болады. Жұмыстың ұқыптылығына, жылдамдығына, оқу шылардың өз таңдауын қалай түсіндіргеніне назар аударыңыз.
Жауабы Жасанды дыбыс көздері: ысқырық, телефон, құ лаққап.
Табиғи дыбыс көздері: жылап тұрған қыз, айқайла-ған жанкүйерлер, күліп тұрған жанкүйер. Дескриптор: - жарық пен қараңғылықтың өсімдіктің өсуіне тигізетін әсерін сипаттайды. - жарықтың қажеттілігін түсіндіреді.
Ойыншықтар, заттар.
Дәптермен жұмыс
Соңы Бүгін сабақта не үйрендім? сұрағына жауапты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді Сайыс: бір топ — табиғи, ал екінші топ жасанды дыбыс көздерін атайды. Қай топ көбірек атайды, сол топ жеңеді. Табыс баспалдағы бойынша қай сатыда тұрғанын анықтау үшін сабақ мақсатына қайта оралып, оқушылардың не үйренгендері туралы кері байланысын тыңдау.
Саралау – сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс Бағалау – оқушылардың сабақ барысында үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Тапсырмалар сәйкес болды ма? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||
|
Последнее изменение этой страницы: 2024-06-17; просмотров: 73; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы! infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 216.73.217.128 (0.011 с.) |