Актуализация и введение новой лексики 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Актуализация и введение новой лексики

 

Дата: 18.02.2021

Класс:

Учитель: Мойсиевич И.Л.

Руководитель:Радоман Е.И.

Тема, подтема:One of a kind

Тип/вид урока: совершенствования лексических навыков и навыков говорения

Цели :

1) совершенствование лексических навыков и навыков говорения ;

2)  развитие логического мышления ;

3) создание условий для воспитания интереса к национальным паркам Беларуси и стран изучаемого языка

Оборудование :карточки с заданиями , презентация, раздаточный материал,наглядность , учебное пособие для 6 класса (Демченко Н.В.)

Ход урока:

Этап

Задачи

Содержание

Время

Режим работы

Примечания

Организованное начало

 

 

Основной этап

 

Заключительный этап

 

Создать атмосферу иноязычного общения

 

Подвести к теме урока, опираясь на их ассоциации

 

Осуществить переход к основной деятельности учащихся

 

 

Совершенствовать лексические навыки

 

 

Сообщить целевую установку к чтению

 

Совершенствовать навыки чтения

 

 

Контролировать понимание прочитанного

 

 

Совершенствовать навыки говорения

 

 

Сменить вид деятельности

 

 

Совершенствовать навыки говорения

 

 

Подвести итоги

 

 

Задать дз

 

Выставить отметки

Приветствие

Good morning. I’m glad to see you all and I hope you are ready for the lesson. My name is Angelina Igorevna.

Организационное начало

So, let’s get acquainted now . Answer my questions

-What day is it today?

-How are you?

-Where are you from?

-How old are you?

What national parks do you know in Belarus? What is the most popular animal there?

-How often do you go to parks?-Do you know the difference between a park and a national park?

National park is a park which protected by the state. There are special and rare kinds of animals and plants.

Now ,watch the video and guess what we are going to talk about .

Did you like this video?

What interesting things did you see?

Do you want to know more beautiful places ?

Good , let’s get aquainted with some more national parks.

Целепологание

And today we will be talking about national parks.

 

First of all let’s revise words you have learned in your previous lessons. On the handouts you are to match the word with the translation. You have 2 minutes.

1. colorful

a.безопасный

2. freezing

b. Горная вершина

3. meat-eating

c. вид

4. memorable

d. плотоядный

5. safe

e. красочный

6. amazing

f. гусеницы

7. view

j.удивительный

8. caterpillars

 

h. запоминающийся

9. peak

i. ниже нуля(о температуре)

Работа с текстом

Предтекстовый этап

Open a book at page 72. What we should do?

Okay, read the text please

 

Текстовый этап

Послетекстовый этап

 Are you ready? Good! Are the sentences below true or false? Stand up if this is true and sit down if it is false

 

1.Kilauea and Manua Loa are situated in the Hawaii National Park(true)

2.Visitors to the park can not

walk across lava fields.(false)

3.Happy-face spider – is a spider which lives in Denali National Park (false)

4.The name of Denali means

“The Great One” in a local Native American

Language(true)

5.Tourists visit Denali National Park from October to March(false)

6.Visitors can see some of the park’s animals including moose, grizzly bears, sheep, and wolves.(true)

 

So, let’s start to complete the table. Write down the table in your notebooks.

The first column is history .

Okay, the second column about main attractions.

Okay, the third column about animals and pants. Let’s look at the pictures and tell me the name of this animal and where it is located. Where is bison located?

And the last column about activities. What activities we may do in this park?

 

Exellent! Which park would you like to visit?why?

You are really working hard and I prefer to get some rest . Stand up please and repeat after me!

 

Well done!Let’s continue with ex.6 . So ,we should match the adjectives and the nouns.You have 3 min . Good, let’s check. Can you think of any other adjectives to describe these words?

 

 

Рефлексия

I think we did great work today. Hope it was useful for you. And now let’s play and finally keep the whole material we’ve learned today. You should take the paper , say how this word or pic connected with parks and attach it to the board. For example.. Do you understand?

 

Домашнее задание

I am really proud of you. And I hope, that you remember the vocabulary well.

Your homework will be to tell about national parks

And your marks for today are…

-Thank you for the work. The lesson is over. You may be free.

 

3мин

 

3мин

 

 

4мин

 

 

10 мин

 

3мин

 

12 мин

 

 

2 мин

 

7 мин

 

2 мин

T-Cl

 

P1,P2,P3…

 

U-Cl

 

P1-P2

 

T-P1,P2,P3

Тема на доске и дата

Я бросаю детям мяч, они должны ответить на мой вопрос

 

 

Просмотр видео

 

Раздаточный материал

 

 

учебник

 

 

Презентация с картинками животных , их перевод на английский

 

Работа в парах

 

Картинки парков, карточки с доминантными словами

 

 



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2024-06-17; просмотров: 55; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 216.73.217.21 (0.006 с.)